Zážitková univerzita Karviná
 

Studijní oddělení:

Městské informační centrum
Masarykovo nám. 71
(vedle radniční věže)
73301 Karviná-Fryštát
Tel.: 596 318 620
e-mail: micka@rkka.cz

Pravidla studia Zážitková univerzita Karviná

Milí návštěvníci, vítá vás Zážitková univerzita Karviná (dále ZUK), která vám umožní objevovat naše město způsobem, který vás určitě nebude nudit! Zážitková univerzita Karviná se pro vás stane atraktivním průvodcem možnostmi, jak u nás co nejlépe strávit váš volný čas. Prostřednictvím  zážitkové univerzity se zábavnou a neformální formou seznámíte se zajímavými karvinskými atraktivitami a nevšedními aktivitami. Každý z vás si v ní dokáže najít to své, pobaví se, zasoutěží si, ale také se vzdělá! Neváhejte a pojďte s námi zažít Karvinou!

Speciální terminologie pro naše speciální studium

 Na naší univerzitě je fajna univerzitňo partyja (univerzitní sbor), které šéfuje štajger (rektor). Univerzita má svoje fachulty (fakulty) – zatím je to Fachulta volného času a Fachulta pamětí a natury (historie a přírodních věd) – kterým zase šéfují fachmani (děkani). Učmajstři (kantoři) a rozumbrady (asistenti) jsou poschovávaní v jednotlivých kamrlíkách (katedry), kde je študáci (studenti) musí vyhledat, aby mohli dostat zápočty a podle těch pak tituly. Takový titul Bajkalář (zkr. Bcj.) či dokonce Ingénius (zkr. Ings.) jsou ve světě velmi ceněné akademické tituly, takřka  jedinečné svého druhu. A co teprve náš Doktorek (zkr. Drk.). Tento si ale musí študáci pořádně zasloužit. Tak zdruvko (vítejte u nás) a skoštujte (ochutnejte) naše studium.

Jak se ke studiu přihlásit?

Ke studiu na ZUK (škole pro děti či na univerzitě pro dospělé) se přihlásíte tak, že si nejprve v Městském informačním centru (MIC) v Karviné (na Masarykově náměstí vedle radniční věže nebo na hlavním železničním nádraží) koupíte studijní sadu, která se skládá ze studentského průkazu, indexu a průvodce studiem nebo žákovské knížky a průvodce studiem. Zde vás rovněž ke studiu zapíší. To můžete učinit i sami na webových stránkách www.karvina.zazitkovauniverzita.cz, ale studijní sadu dostanete pouze v MIC. Pokud se ke studiu nezapíšete, můžete sice studovat sobě pro radost, ale vaše studium nikam nepovede a nebudete moci za své zápočty získat žádné tituly. Kdo z vás to se studiem myslí opravdu vážně, ať neváhá. Podrobněji je postup zápisu popsán přímo na stránkách univerzity.

K čemu jsou všechny ty „papíry“ (myšlen studijní průkaz, indexy, průvodce)?

Studentský průkaz

Studentský průkaz by vás jako „študáka“ měl hlavně pobavit, ale bude moci sloužit i jako doklad o „studiu“, aby vás „univerzitňo partyja pustila do kamrlíku…“ apod.

 

Index ke studiu na ZUK nebo žákovská knížka

Tyto „doklady“ budete spolu s průvodcem potřebovat asi nejvíce. ZUK má pro všechny „fachulty“ jeden index. Studovat zatím můžete „Fachultu volného času“ – je zaměřena na „studium“ – poznávání aktivit (např. paintball, jízdu na koni, lukostřelbu apod.), „Fachultu pamětí a natury“ – je zaměřena na poznávání historie a přírody Karviné a okolí. Samostatnou část představuje Zážitková škola – zahrnuje v sobě všechna možná témata k poznávání – aktivity, historii, přírodu apod., ale je zaměřená na rodiče s dětmi a školy. K zvěčnění vašich úspěchů při studiu na Zážitkové škole slouží Žákovská knížka.

 

Průvodce Zážitkovou univerzitou Karviná a Zážitkovou školou Karviná

Průvodce obsahuje zejména:

  • Informace o tom, jak se stát „študákem“ či žákem Zážitkové univerzity Karviná, a o všech možnostech studia.
  • Přehled existujících „fachult“ a jejich studijních předmětů.
  • Seznam studijních míst.
  • Důležité turistické informace.

Co to jsou studijní místa a kampusy?

Jsou to místa poskytovatelů služeb (provozovatelů aktivit, atraktivit apod.), kde bude probíhat vaše „studium“. Budou označena buď jako „studijní místo“ (v případě jedné aktivity – studijního předmětu) nebo pokud se bude jednat například o místo se zázemím více aktivit a kde bude možné získat několik zápočtů jako „kampus“. Všechna tato místa jsou součástí webových stránek ZUK – aktuálně i tištěného průvodce.

Jak studium probíhá?

Vyberete si aktivitu/studijní předmět a jako „študáci“ či „žáci“ navštívíte „studijní místo“ nebo „kampus“ a splněním aktivity/předmětu nebo úkolu (například správnou odpovědí na zápočtovou otázku), získáte zápočet. Většina studijních předmětů je volitelných, některé je však možné studovat pouze organizovaně anebo jen při „doktorkovském studiu“. Konkrétní podobu úkolu k získání zápočtu se dozvíte až na místě a závisí do značné míry na zkoušejícím „učmajstrovi“, co si na vás vymyslí! Zápočet nebo pro děti známku, je možné získat podle splnění aktivity/úkolu/ limitu. Taky se může stát, že zápočet nedostanete a „učmajster“ nebo „rozumbrada“ vás vyzve k opakování zkoušky (ale to jen, kdyby se vám to tak strašně líbilo, že byste to sami chtěli). Ovšem tak snadné, jak na plzeňské univerzitě to u nás nebude! :) Studium může probíhat individuálně nebo organizovaně. Při získání 3 zápočtů můžete získat první z našich „akademických titulů“. Musíte však předložit kopii indexu v Městském informačním centru (MIC).

Za kolik zápočtů mohu získat nějaký titul a jaký?

Při získání 3 zápočtů bude možné získat titul „Bajkalář“ (Bcj.), při získání dalších 3 zápočtů titul „Ingénius“ (Ings.). Poté se bude možné přihlásit na „doktorkát“. Tento nadstandardní titul bude možné získat po úspěšném absolvování několikadenního tematického pobytu či zájezdu s programem postaveným na vámi absolvovaných a oblíbených aktivitách připravených na míru. Na zážitkové škole mohou děti po absolvování školy dostat vysvědčení i drobnou upomínku.

*Podmínky k získání jednotlivých titulů i průběh studia se mohou měnit. Ověřte si aktuální stav na
webových stránkách univerzity.

Kdo jsou „učmajstři a rozumbradové ZUK a další univerzitňo partyja“?

Jsou to zpravidla provozovatelé jednotlivých aktivit a atraktivit. Mohou to být však i různé významné osobnosti v oblasti cestovního ruchu, cestování, zážitkové pedagogiky nebo i historické postavy a osobnosti, které se významně zasloužily o rozvoj oblasti, kterou jste se rozhodli studovat. Tam, kde zrovna nemáme fotografii nebo ještě nevíme, kdo přesně bude předmět vyučovat, zaskakují naši univerzální „učmajstři“ – Mařka Niezgodová a Juzek Tustela.

Ceny & odměny & bonusy

Co vás „študáky a žáky“ bude motivovat k tomu, abyste naší univerzitu navštěvovali? Bude to zejména:

  • Informační hodnota „studijní sady“, která bude obsahovat řadu praktických informací vybraných pro vaši konkrétní zájmovou skupinu. Jedná se zejména o „Průvodce ZUK“.
  • Forma zprostředkování informací a aktivit formou Zážitkové univerzity Karviná je nápaditá a věříme, že bude mít tzv. „šmrnc“ a bude vás bavit.
  • Soutěž – sbírání zápočtů. Pro některé z vás půjde jen o soutěž v rámci rodiny či skupiny přátel, pro jiné půjde o motivační soutěž, při které se bude rozvíjet jeho osobnost nebo bude překonávat své hranice. Zároveň po získání určitého množství zápočtů, bude motivací získání „akademického titulu“, který vám bude předán se všemi poctami (diplom, gratulace). Zároveň budete zařazeni do slosování o ceny.
  • Bonusy od vybraných poskytovatelů služeb a možná budete vyfoceni v plné parádě před „rozvinutou zástavou“.
Studentská sekce:
login:

heslo:

Registrovat | Zapomenuté heslo

Zpravodaj Zážitková univerzita Karviná

Prostřednictvím zážitkové univerzity se zábavnou a neformální formou seznámíte se zajímavými karvinskými atraktivitami a nevšedními aktivitami. Každý z vás si v ní dokáže najít to své, pobaví se, zasoutěží si, ale také se vzdělá! Neváhejte a pojďte s námi zažít Karvinou!

 
 
Copyright 1997-2010 VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ s.r.o.
Tvorba www a grafika: Neofema s.r.o.

kod